www.elekt.eu

Instalacje Teletechniczne -SERWERY-

Contact us now
503-325-901

SYSTEMY ZABEZPIECZENIA MIENIA

System alarmowy jest to zespół urządzeń służących najczęściej zabezpieczeniu danego obiektu przed włamaniem (system alarmu włamania) lub pożarem (system przeciwpożarowy). W systemach alarmu włamania najczęściej wykorzystuje się pasywne czujniki podczerwienie reagujące na ruch (PIR) i czujniki magnetyczne (kontaktrony) umieszczane na oknach, drzwiach, bramach garażowych (wzbudzenie czujnika powoduje alarm). System przeważnie uzbrajany/rozbrajany jest przez wpisanie na klawiaturze specjalnego kodu ustalonego przez użytkownika. Systemy alarmowe nie są skomplikowane w obsłudze, a na pewno zwiększają bezpieczeństwo obiektu (firma, magazyn, dom, garaż itp.). Często dodatkowym elementem do systemu alarmu włamania jest system antynapadowy, zrealizowany w formie pilota lub ukrytego przycisku alarmowego. Klawiatury kodowe posiadają funkcję wybierania kodu „pod przymusem”, która powoduje uruchomienie systemu alarmu napadu – cichy alarm, wezwanie ochrony.

W skład systemów alarmowych najczęściej wchodzą:

– centrala alarmowa czyli „serce” całego systemu – wyposażona w układ sterujący całym systemem, zasilacz i akumulator.
– klawiatura alarmowa inaczej zwana manipulatorem kodowym, za pośrednictwem tego urządzenia użytkownik komunikuje się z centralą, błędnie potocznie nazywana szyfratorem.
– różnego typu czujniki i detektory
– sygnalizatory czyli urządzenia akustyczne lub akustyczno-optyczne sygnalizujące zadziałanie systemów alarmowego – alarm, sabotaż itp.
– dialer telefoniczny to urządzenie przekazujące informacje na temat systemu
za pomocą sieci telefonii stacjonarnej
– moduł GSM czyli urządzenie przekazujące informacje na temat systemu za pomocą sieci komórkowej GSM.
– radiopowiadomienie – urządzenie przekazujące informacje na temat systemu na odległość do kilkunastu kilometrów, za pomocą fal radiowych.
-radiolinia – nadajnik z pilotami umożliwiającymi załączenie/wyłączenie czuwania, wyzwolenie opóźnienia na wejście do obiektu, wyzwolenia alarmu napadowego
– blokady – urządzenia uniemożliwiające kradzież, dostęp lub ucieczkę.

Systemy alarmowe występują w dwóch wersjach:
– przewodowej – najlepiej montować je w nie wykończonych jeszcze budynkach.
– bezprzewodowej – zalecana jest w skończonych budynkach, gdzie nie można już zainstalować okablowania.

System alarmowy jest doskonałym uzupełnieniem zabezpieczeń mechanicznych takich jak: zamki, drzwi antywłamaniowe, kraty itp. Zabezpieczenia mechaniczne są bardzo ważne, gdyż utrudniają i wydłużają dostęp włamywaczy do mieszkania czy domu. Jeśli zdecydują się Państwo na zamontowanie systemu alarmowego, zarówno dobór sprzętu jak i wykonanie takiej instalacji proponujemy powierzyć doświadczonej firmie. Warto również system alarmowy połączyć ze stacją monitoringu agencji ochroniarskiej. Stacja monitoringu odbiera alarm i wysyła patrol, który interweniuje w wypadku napadu lub włamania.